Már rég óta szerettem volna egy látványos dolgot építeni, amit hanggal lehet vezérelni. Amikor ráeszméltem, hogy a Subwoofer-em bár elég nagy hangerővel rendelkezik, nem éppen a leglátványosabb dolog a világon... Ezért úgy döntöttem, feldobom egy kicsit a látványt 100db zenére villogó LED-el. A bemutató videó :
A hang sajnos elég torz, a hangerő miatt
Az alapelképzelés szerint a Led-ek a zene ritmusára villannak fel, minnél "nagyobb" ütem jön annál nagyobb a fényerő is. Ennek a hátránya, hogy a hangerővel, vagyis a jel nagyságával egyre jobban világítanak a LED-ek is. Ez azért lehet zavaró, mert nagy jelszinteknél már a magas hangokra is villognak a LED-ek, ezért az áramkörrel sorosan bekerül egy tekercs is, ami a magas frekvenciájú jeleket hivatott szűrni. Hogy értsétek miről is van szó íme a kapcsolási rajz:
A Vcc ág elé kell bekötni a tekercset és a Fet-et hűtőbordára kell szerelni, mivel melegedni fog. A potméterrel a LED-ek áramát állítjuk be ezért csak óvatosan bánjunk vele! A Zener diódára azért van szükség, mert a feszültség szinte biztosan túllépi a megengedett Gate feszültséget,ezért egy 12V-os zener dióda védi a Gate-et a túl nagy feszültségtől. A LED-ek áramát úgy kell beállítani, hogy még véletlenül se haladják meg a maximális áramot, ami álltalában 20mA/LED. Ez attól függően változik, hogy milyen módon vannak kötve a LED-ek... soros, párhuzamos vagy vegyes kapcsolásban (ez a legcélszerűbb). A 3 Ohmos ellenállás az áramkorlát, amely a véletlenül bekövetkező zárlatoktól védi az erősítő kimenetét. Zárlat csak akkor keletkezhet, ha a LED-ek túl nagy áramot kapnak, és ezért átég bennük a vezető réteg. Továbbá célszerű megmérni az erősítőből maximálisan kilépő feszültség nagyságát, és az alapján, úgy kell beállítani az áramot, hogy ezen a feszültségen legyen maximális az értéke. Például: Az én erősítőmből maximum 38V feszültség jut a hangszórókra. Így az áramot úgy állítom be, hogy ezen a feszültségen legyen maximális az értéke. A LED-eket az alábbi módon kötöttem össze: 10db LED sorosan kötve és a 10-es sorok párhuzamosan vannak összekötve, így az eredő áramfelvétel 200mA, de mivel nem szeretném, hogy a LED-ek véletlenül kiégjenek, ezért csak 150mA-t állítottam be határértéknek.
Az áramkört egyből a hangfalban lévő hangváltó tekercse után kötöttem be, így már elégé szűrt jelet kap. A hűtőbordát úgy kel megválasztani, hogy levegőmozgás nélkül is elvezesse a hőt a Fet-ről, ezért nem árt a szükségesnél egy kicsit nagyobbat szerelni rá.
Végezetül 2 kép az építésről:
Itt éppen a Tesztelés és az áramkorlát beállítása látható. A beállítást 0mA-ről kezdjük el!!!
A kapcsolást egy egyszerű lyukraszteres panel-re forrasztottam rá, ezért nem is készítettem hozzá panel tervet.
Remélem kedvet kaptatok az építéshez
Köszönöm a figyelmeteket és sikeres után-építést mindenkinek!