Hol is kezdjem újra? (az előző csak úgy letörlődött :@ ) Szóval, közeleg a karácsony és az ünnepek, mindenkinek az ajándékozás körül forog az agya. De nincs is jobb, mint egy saját készítésű, személyre szóló ajándéknál. Íme az én ötletem:
Egyik reggel hirtelen ötlettől vezérelve elkezdtem kutatni az interneten valami hasonló iránt, ezen az OLDALON meg is találtam. Az enyém annyiban különbözik az ottanitól, hogy kisebb és egyszerűbb is.
A szükséges eszközök a kerethez: Plexi- 4mmX11cmX11cm (más méret is lehet én ezt fogom most bemutatni)
Fenyőfa léc 18mmX34mmX30cm (megint eltérhetnek a méretek)
Szerszámok: Fűrész, ceruza, filctoll, vonalzó(tolómérő), favájó (nekem egy jól megélezett, régi lapos csavarhúzó volt :D) fúrógép, 5mm-es fúrószál, kézigravírozó, csiszolóvászon (120-as). Egyéb: fa ragasztó, türelem, kézügyesség.
A plexi: Ha nem pontos méretre van vágva, akkor egy alkoholos filctollal, beméretezzük és egy sarokcsiszolóval(Flex) és egy vékony koronggal óvatosan méretre vágjuk. Ezután megkeressük(gugli) a kívánt formát, ez nálam egy szív, de lehet bármi más is. Nyomtatás/rajzolás után bejelöljük a középvonalát, valahogy így:
Erre azért van szükség, hogy majd a keretben is középen legyen. Ezután a plexi középvonalát is bejelöljük egy vékony hegyű alkoholos filctollal. A két vonalat egymásra igazítjuk és a kép körvonalát átrajzoljuk a plexire. Én 2 plexit használtam, így a kimart formát önmagával szembe tudtam fordítani, így olyan mintha egy vastagabb plexi közepe lenne valahogy kimarva. Miután megvan a körberajzolás a kézi gravírozóba beletettem egy 2,5mm-es fúrószálat (ez akár üveggravírozó is lehet, de akkor vigyázni kell hogy a plexi ne ragadjon bele) és óvatos mozdulatokkal kijelöltem a körvonalat a filctoll mentén. Utána egyre mélyebbre martam a plexibe, míg 1,5-2mm mély nem lett a mélyedés, majd ugyanezt a másik plexivel is. A gravírozó használatához pontos kéz és nyugodt környezet szükséges, mert a plexi könnyen karcolódik, és nem a legegyszerűbb beszerezni sem. Meg ki akarná előről kezdeni, egy kis hiba miatt az egészet? Miután a plexi kész van félretesszük és a kerettel kezdünk foglalkozni. Én egy gyalult fenyőlecet használtam, így az előkészítésre nem kellet időt szánnom, de az esztétika megköveteli, hogy ne legyen szálkás, érdes a léc felszíne.
Az alap:
Az alap egy 12cm-es darab a lécből készül. Ez tartja majd ez egész keretet és az elektronikát is, így jobb figyelmesen elkészíteni, és nem újragyártani egy-két rossz vágás miatt. A 34mm-es oldalt a felénél bejelöltem és egy vonalat húztam végig a jelölésen. Ezután mindkét irányba 4-4 mm-t felmértem a vonaltól (4+4mm vastag a két plexi egymás mellett) és ezt is végigjelöltem a léc teljes hosszában. Majd a két egymástól 8 mm-re lévő vanalat befűrészeltem 5mm mélységig, ezután a köztük lévő fát eltávolítottam a favájóval, így egy hornyot kapva a fában. Az alapba kell még 3 lyuk a LED-eknek, ehez egy 5mm-es fúrószálat használtam. A horonyban bejelöltem a léc hosszának a felét, majd a közepétől jobbra, és balra is 2,5 cm-re még egy-egy pontot, ezután kifúrtam, és így már megvan a ledek helye. Ezután megfordítottam a lecet és az "alját" is elkészítettem, ide kerül az elektronika. Ehez az oldalaktól lemértem 1cm-t és az így kapott téglalapot óvatosan kivágtam 8mm mélyen (itt lehetőleg úgy kell dolgozni hogy a vágás ne legyen látható semelyik irányből, tehát az oldalakat ne vágjuk be, ezt pl egy flexxel tudjuk megoldani, vagy egy a kézi gravírozóhoz kapható kis vágókoronggal) miután a bevágás kész el kell távolítani a felesleges fát. Ha mindez kész, akkor jöhetnek az oldalak.
Az oldalak:
Először a hornyokat kell elkészíteni. Ehez mindenek előtt 3db 1X1,8X12 cm-es léc kell, ezt úgy lehet megcsinálni, hogy a 3,4 cm széles leceket hosszában elvágjuk így lesz 3db 1 cm széles lecünk. Ezek után a lecek 18mm-es oldalán bejelöljük a középvonalat és ettől mindkét irányba felmérünk 4-4 mm-t és az alaphoz hasonlóan 5mm mélyen bevágjuk és a felesleget eltávolítjuk mindhárom oldallécnél. Ezután két oldallécnél az egyik végét levágjuk a következő módon:
Így az oldalak stabilan fognak állni és az alapon lévő hornyot is el lehet rejteni. Ha ez mindkét oldalnál megvan akkor a léc másik végét kell levágni 45°-osra. ilyenkor jó ha a plexi ott van kéznél mivel annak segítségéval egyszerűbb mértere vágni a leceket. A vágásnál arra figyeljünk, hogy az illeszkedés nagyon pontos legyen, különben nem lesz szép. Érdemes 1-2 mm-el nagyobbra vágni, és utána összecsiszolni az illesztéseket, így biztosan jól fog mutatni. A vágás és illesztés után valahogy így kell kinéznie:
Ha minden illesztés stimmel, akkor elkezdhetjük összeragasztani az alapot és az oldalakat. Még a ragasztás előtt én az oldalak hornyaiba beleragasztottam egy vékony csík alufóliát (a ledek helyét persze kihagytam) a fényes oldalávan a plexi felé, így visszaveri a ráeső fényt és sokkal jobban fog világítai ez egész. Még a ragasztás előtt a plexi két egymás felé néző oldalát alaposan meg kell mosni alkoholos ablaktisztítóval, hogy a filctoll nyomait és minden más koszt lehozzon róla, mert utána nem lesz lehetőség kivenni a helyéről. A ragsztást érdemes körkörösen végezni, vagyis az alapba beragasztjuk az egyik oldalt, utána a tetőt és végül a másik oldalt. a két ragasztás között érdemes hagyni száradni a ragasztót egy kicsit, hogy ne mozduljon el egyik oldal sem. A ragasztó melegben gyorsabban szárad, vagyis 5-10 perc a radiátoron sokat segít a száradásban :) Ha minden kész és a plexi is a helyére került az utolsó oldal beragasztása után hagyjuk a ragasztót kötni, ez 12-24 óra a ragasztótól függően. Az elkészült keret a plexivel:
Ahogy lehet látni egy kicsit én is kimentem a vonalból, amikor a plexit martam ^^"
Ha már megkötött a ragasztó, akkor következhet az elektronika:
A lehető legegyszerűbben akartam megoldani az egészet, a helyhiány és a meghibásodások elkerülése miatt.
A szükséges alkatrészek/szerszámok:
LM7805 (5V-os fesz.stab)
3db BS 170 (N-csatornás FET)
3db 5 Kohmos trimmer poti
3db LED (nekem RGB LED-ek vannak, az a trükk hogy maguktól váltják a színüket)
egyéb: Forrasztóón, forrasztópáka, vezeték, ragasztópisztoly, egy darab kis csarvar (odafogatni a fesz.stab-ot), csavarhúzó, és egy alkalmas (legalább 5V max 20V) tápegység, esetemben egy régi mobiltöltő, forrasztási gyakorlat, sok-sok türelem.
Az alkatrészeket INNEN lehet beszerezni.
A kapcsolási rajz:
A kapcsolás működése:
A beérkező tápfeszültséget a 7805-ös 5 volton stabilizálja, ebből dolgoznak a FET-ek és a LED-ek is. A LED-ekhez a legegyszerűbb áramgenerátort használom, azért nem elég egy ellenállás a ledek elé, mert más színekhez más feszültség tartozik, és így nagyon változna az fényereje az esetleges kevesebb vagy több áramtól. Az áramgenerátorokat 18mA-re állítottam be, hogy egy kis melegedés után se nőjön az áram a megengedett 20mA felé. Az áramot a potméterekkel lehet beállítani élesztés előtt.
Az összeszerelést a LED-ek beragasztásával kezdjük, egy kevés ragasztót nyomunk a lyuk köré és a LED-et belenyumjuk a lyukba és megvárjuk míg a ragasztó megszárad. Ezután a fesz.stab. kerül a helyére ezt valamelyik sarokba célszerű rakni, és a kis csavarral óvatosan odaerősíteni. Majd jöhet a "mókás" része, a forrasztás. Inkább óvatos és lassú, mint mókás, de szeretem a kihívásokat :D A forrasztásnál ügyeljünk arra, hogy a fát ne nagyon égessük szenesre, a lábak a megfelelő alkatrészekkel legyenek összekötve és, hogy a potik állítására legyen lehetőség.
Az áram beállításáról:
A LED-ek érzékenyek az áramra, vagyis a túl nagy áramokra, egy led általában max 20mA-t képes elviselni, ezután jelentősen csökken az élettartama, vagy ki is éghet. Mielőtt tápot kapna az áramkör, a potikat le kell csarvarni 0-ra, vagyis arra az oldalra ahol a testponthoz vannak kötve. Ezután a LED-el párhuzamosan egy multimérert kell bekötni és az árammérő funkcióra kell állítani. A potméter óvatos!!! csavarásával az áram nőni kezd egy pont után, (de a led nem fog világítani, csak a multiméter eltávolítása után) az áramot 18mA-re kell beállítani. Ezt az eljárást mindhárom LED-nél meg kell ismételni. Ha minden működik akkor egy újabb adag ragasztóval a helyén lehet tartani a vezetékeket és a többi alkatrészt is. A forrasztás és beállítás után valahogy így néz ki az alja:
A képről még hiányzik a harmadik poti , de attől eltekintve teljesen kész van
Aa nagy ragasztó foltok alatt vannak a LED-ek, bal oldalon pedig a fesz.stab., ami szntén kapott egy adag ragasztót. Ha minden működik és megszáradt egyszer még ált lehet csiszolni az egészet, hogy a kifolyt ragasztót eltüntessük. Egy lakkrétegtől pedig jó kinézetet fog kapni a már most is mutatós dísz.
Íme egy videó a működésről:
Remélem kedvet kaptatok az építéshez, barkácsoláshoz.
Mindenkinek sikeres után-építést kívánok!