| Nemrégiben felmerült az igény egy nagy áramok mérésére képes műszerre. Ezzel nem is lett volna gond, csakhogy a kb. 50A-t egyenáramon kell mérni, így lakatfogóval nem lehet kivitelezni. De szerncsére találtam egy árammérő Sönt ellenállást, ami így néz ki:
A rajta feltüntetekk értékek: SR-1: Sönt-resistor, az 1 az 1 milliOhm-ot jelent
60mV - 60A tehát 60A áramerősség hatására 60mV feszültség esik az ellenálláson, de ez csak egy kalibrálási érték, 100A-t is vígan elvisel :D
Egyéb iránt ilyen söntöket nagyobb elektronikai bontókban lehet szerezni, vagy tönkrement műszerekből is kimenthető.
A méréshez egy kissé átalakított feszültség-mérőt használtam, amivel a Sönt ellenálláson eső feszültséget mérem, így a mV-ban mért érték egyenlő az Amperekkel(pl 35mV az 35A-nek felel meg). Az átalakításra azért volt szükség, mert a műszer eredetileg 100V mérésére képes, ezért 100mV még meg sem mozdítja a mutatóját. Az átalalkítás során eltávolítottam a gyári előtét ellenállást és azt egy precíziós, többfordulatú potméterre cseréltem. Íme egy kép az eredeti műszerről (ami természetesen egyenáramot mér):
Itt van a képen a szétbontott műszer, a gyári előtét ellenállással:
A piros vezetékek a mérő eredeti kivezetései, Az előtét ellenállás pedig 100kOhm-os, ezt az ellenállást távolítottam el és cseréltem egy potméterre. Még mielőtt potmétert keresnénk meg kell mérni, hogy mennyi a műszer méréshatára előtét ellenállás nélkül, erre egy egyszerű potméteres feszültségosztó is tökéletes, valamint szükséges még a műszer belső ellenállása is, a megfelelő potméter kiválasztásához. Az én műszeremnek 33mV az alap méréshatára és 30 Ohm a belső ellenállása, mivel a műszert 100mV-ig kell bővíteni így egy 66 Ohm-os ellenállást kell vele sorosan kötni. Ehelyett egy 100 Ohm-os potmétert kötünk vele sorba. Ezt a kiforrasztott előtét ellenállás helyére kell betenni, úgy hogy az egyik végkivezetése a piros vezetékre csatlakozzon, míg a másikat szabadon hagyjuk. A csúszka pedig az ellenállás másik végének a helyén legyen. Tehát valahogy így:
Bocsánet a Paint-es megoldás miatt, de nem fényképeztem le, és már nem akartam szétszedni a műszert...
Mikor bekerült a potméter be kell állítani a műszert, ezt a legegyszrűbben úgy lehet megtenni, ha először 50mV-ot kötünk rá, és ahoz állítjuk be a mutatót a potméter csavargatásával. Ha megvan az 50mV értéke, akkor 100mV-tal is meg kell ismételni a dolgod, de elvileg egyből a helyes értékre kell beállnia a műszernek. A kalibrálás végeztével egy kis pillanatragasztót cseppentettem a potméter forgatójára, hogy biztosan ne mozduljon el. Sajnos az én műszerem 20mV, azaz 20A alatt nem mér pontosan gyári hibából adódóan, de ezt a tartományt egy jobb multiméter még képes mérni. Ha elkészültünk a beállítással illendő egy kicsit kezelésbe venni a műszer skáláját, vagyis el kell tüntetni a "V" feliratot és "A" -ra cserélni. Miután ez is kész van összerakhatjuk a műszert, ügyelve az elején található beállító csavar helyes illeszkedésére. Így néz ki összeszerelés után:
És hátulról, a ráerősített Sönttel (mivel egyenáramú ezért a pozitív kapcsát megjelöltem):
Mindenkinek sikeres után-építést kívánok! :D
| |